Szpilki w IT

Szpilki w IT – wywiad z Kasią Zaleską–Sobecką

Polcode Team
5 minutes read

O branży, która nigdy nie śpi, rozmawiamy z Katarzyną Zaleską–Sobecką, Strategic Account Managerką w Polcode. Kasia podsumowuje rok pracy w naszej firmie i opisuje swoje codzienne obowiązki. Zachęcamy do lektury!

Cześć Kasiu, wakacje zbliżają się ku końcowi, a czy zawodowo koniec lata coś dla Ciebie zmienia? Czy w branży IT następuje wtedy ożywienie? 

Katarzyna: Cześć! Mam wrażenie, że branża IT nigdy nie śpi i zawsze dzieje się u nas coś ciekawego. Dla mnie koniec lata oznacza nowe wyzwania i zdobywanie kolejnych doświadczeń w samodzielnej pracy z klientem. 

Już niedługo minie rok Twojej pracy w Polcode. Jak podsumowałabyś ten czas?

K: To bardzo dobry i intensywny czas, który szybko minął. Był to rok dużych zmian, nie tylko zawodowych. Na początku trochę obawiałam się, czy poradzę sobie w zupełnie nowej branży (dodatkowo po raz pierwszy wdrażając się w 100% zdalnie), ale dzięki wspaniałym i pomocnym koleżankom i kolegom z Polcode wszystko poszło wyjątkowo sprawnie. IT nadal skrywa przede mną wiele tajemnic, ale bardzo mnie to cieszy i… ekscytuje! Dzięki temu ciągle się uczę i odkrywam tajniki tej branży 🙂

A jak to się wszystko zaczęło? Jak trafiłaś do Polcode? 

K: Do Polcode trafiłam zupełnie przypadkiem. Pewnego dnia, przeglądając oferty pracy na portalu LinkedIn trafiłam na ogłoszenie Polcode, które wydało mi się naprawdę interesujące. Dlatego mimo braku wcześniejszych związków z branżą IT postanowiłam spróbować i wysłałam swoją aplikację. Kilka dni później zadzwoniła do mnie HR Business Partner z Polcode, Nina, która była moim przewodnikiem w procesie rekrutacji, a następnie opiekunem ze strony HR podczas w pełni zdalnego wdrożenia

Czyli praca w software house nie była dla Ciebie oczywistym wyborem? 

K: Na początku nie. Zanim rozpoczęłam pracę w software house, pracowałam z klientami, ale w zupełnie innych branżach. W tej chwili nie wyobrażam sobie już pracy poza sektorem IT. To branża, która wciąż się rozwija – a to z kolei wymaga również nieustannego rozwoju i pogłębiania wiedzy przez osoby w niej pracujące. 

Pracujesz jako Strategic Account Manager w Polcode, jak zazwyczaj wygląda Twój dzień pracy? 

K: Dzień pracy obowiązkowo zaczynam od kawy (śmiech). Potem, w zależności od priorytetów, organizuję czas i tempo pracy. Zazwyczaj odpowiadam na otrzymane wiadomości e–mail, umawiam spotkania z potencjalnymi klientami, prowadzę działania outreachowe na LinkedInie i innych platformach społecznościowych. Czasami buduję bazy danych, które wcześniej wymagają przeprowadzenia dokładnego researchu na temat firm i osób – wtedy na chwilę zamieniam się w detektywa! 🙂 

Bardzo doceniam to, że w Polcode, mimo ogromnego wsparcia ze strony innych członków teamu, stawia się na samodzielność – sama mogę decydować o kolejności swoich działań – takie poczucie odpowiedzialności za organizację swojej pracy pomaga mi w efektywny sposób ustalać priorytety.  

Spędziłaś parę miesięcy na Sardynii, czy to doświadczenie pomogło Ci w obecnej pracy? 

K: Wyjechałam na Sardynię w ramach programu Erasmus. Te kilka miesięcy spędzonych na tej niezwykłej wyspie to przede wszystkim wspaniała przygoda i wspomnienia na całe życie, ale wbrew pozorom to też egzamin z samodzielności i test z umiejętności przystosowania się do nowego otoczenia. To doświadczenie pokazało mi, że warto podejmować ryzyko i nowe wyzwania. Wszystkiego można się nauczyć, potrzeba tylko czasu, cierpliwości i pozytywnego nastawienia. 

Uważasz, że IT to nadal typowo męski świat?

K: Absolutnie nie! Mimo że ilościowo kobiet jest mniej, to mam wrażenie, że ciągle rośniemy w siłę. W Polcode wszyscy jesteśmy traktowani równo i każdy ma takie same szanse rozwoju. 

Masz jakieś złote rady dla kobiet, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z IT?

K: Dziewczyny, pamiętajcie, że każdy może rozpocząć pracę w IT. Wszystko, czego potrzebujecie to dobre chęci, otwartość na dynamiczne środowisko pracy i chęć zdobywania nowych umiejętności! We can do anything! 🙂

Jak spędzasz wolny czas? Jesteś #teammiejskadżungla czy raczej #teamłononatury?  

K: Nie potrafię wybrać jednego uniwersalnego sposobu spędzania wolnego czasu, w tej kwestii zawsze staram się słuchać siebie i swoich potrzeb. Czasem lubię uciec do lasu na długi spacer z mężem i naszym psem, poczytać książkę, wyciszyć się. Bywa, że najlepiej czuję się leniuchując w domu i oglądając seriale. Kiedy uzbiera mi się trochę negatywnych emocji zawsze idę na basen, pływanie oczyszcza moją głowę ze wszystkich złych wibracji. Uwielbiam też spędzać czas ze znajomymi i czuć pozytywną energię tętniącego życiem miasta. Ogromną radość sprawiają mi podróże, które ostatnimi czasy z wiadomych powodów były dosyć ograniczone. Nie mogę się doczekać, kiedy wszystko wróci do normy i znów będę mogła odkrywać nowe zakątki w Polsce i na świecie.

Dziękujemy za rozmowę!

On-demand webinar: Moving Forward From Legacy Systems

We’ll walk you through how to think about an upgrade, refactor, or migration project to your codebase. By the end of this webinar, you’ll have a step-by-step plan to move away from the legacy system.

Watch recording
moving forward from legacy systems - webinar

Latest blog posts

See more

Ready to talk about your project?

1.

Tell us more

Fill out a quick form describing your needs. You can always add details later on and we’ll reply within a day!

2.

Strategic Planning

We go through recommended tools, technologies and frameworks that best fit the challenges you face.

3.

Workshop Kickoff

Once we arrange the formalities, you can meet your Polcode team members and we’ll begin developing your next project.