Szpilki w IT

Szpilki w IT - Wywiad z Asią Jabłońską

Polcode Team
5 minutes read

Jak pracuje się kobiecie w firmie IT? Czy ma łatwiej, czy trudniej niż mężczyźni? A może praca w męskim środowisku to wyzwanie? Zapraszamy do lektury kolejnego wywiadu z cyklu “Szpilki w IT”. Dziś na wszystkie pytania odpowiada Asia Jabłońska, nasza Business Managerka.

Polcode: Cześć, cieszymy się, że znalazłaś dla nas chwilę, w końcu Twoja praca to masa zadań do zrealizowania. Jak sobie radzisz z wykonywaniem ich online? 

Asia Jabłońska: Dzień dobry! Praca online nie jest dla mnie czymś obcym, większość mojego teamu mieszka w zupełnie innych miastach niż ja, a Klienci często są na zupełnie innym kontynencie. W takich warunkach technologie tylko nas zbliżają i są w stanie ułatwić wspólne osiąganie celów. Wiadomo, czasem trzeba pokonać różne niedogodności – niestabilne lub przeciążone łącze, rozbieżność stref czasowych albo szwankujący mikrofon. Do tej pory codziennie jeździłam do biura, więc brakuje mi spotkań przy kawie w kuchni, rozmów przy wspólnym obiedzie lub żartów dla rozładowania napięcia – nie wszystko da się zrobić przez Zooma czy Skypa. Z drugiej strony, bardzo pomaga mi fakt, że czas, który poświęcałam na przygotowanie się do wyjścia i podróż do biura, mogę poświęcić na gotowanie posiłków, wyciszenie się przed intensywnym dniem lub dokończenie serialu zaczętego noc wcześniej. 

Czym tak naprawdę zajmuje się Business Manager?

W moim postrzeganiu Business Manager łączy w sobie kilka ról – doradza Klientom jak najlepiej wykorzystać technologie i rozwiązania oferowane przez Polcode, koordynuje projekty, sprawuje nadzór nad ich jakością i terminowością dostarczenia. Jednocześnie, reprezentuje zespół przed Klientem, dba o odpowiednie standardy komunikacji, bada i zbiera potrzeby Klienta. Równocześnie, naszym bardzo ważnym zadaniem jest opieka nad powierzonym nam zespołem programistów – dbanie o to, by mogli rozwijać swoje umiejętności, czy o to, by nie musieli budować banalnej strony www. Business Managerowie to również osoby pierwszego kontaktu, wspierające swoje teamy w codziennych firmowych zadaniach. Bywa tak, że stajemy się powiernikami, którym można opowiedzieć nie tylko o tym, co się dzieje w pracy, ale też podzielić się radościami bądź problemami z życia prywatnego. W tym zakresie, nie zawsze znamy przepis na sukces, ale czasem po prostu wystarczy kogoś wysłuchać – nie zawsze trzeba mieć gotowe rozwiązania 🙂

Co jest najciekawsze w Twojej pracy? Pamiętasz może sytuację, która wydawała Ci się bez wyjścia, ale udało Ci się ją pokonać? 

To, co, osobiście wydaje mi się najciekawsze, to kontakt z wieloma osobami, a co za tym idzie, z wieloma pomysłami, rozwiązaniami i podejściami. Mam tu na myśli projekty Klientów, ale również wszelkie idee wychodzące od zespołu, z którym pracuję wewnątrz firmy. Wielokrotnie ktoś mnie czymś inspirował, wzbudzał szacunek swoją odpowiedzialnością i zaangażowaniem, lub pokazywał nową perspektywę na określoną sprawę. 

Jeśli chodzi o sytuacje bez wyjścia, przyznaję, że zdarza mi się myśleć, że na takie napotykam systematycznie. Na szczęście, to tylko wrażenie! Praca w Polcode pokazała mi, że z każdego impasu da się wyjść – czasami po prostu może to być trudniejsze lub trwać dłużej. Często łapię się na tym, że chciałabym od razu znać rozwiązanie, ale zespół i Klienci nauczyli mnie tego, że niejednokrotnie przychodzi ono dopiero po czasie, po omówieniu sprawy z innymi i nierzadko konieczne jest też złapanie dystansu. 

Jakie umiejętności są niezbędne na tym stanowisku? Zarówno miękkie, jak i twarde. 

Jeśli chodzi o kompetencje twarde, podzieliłabym je na te związane ze sprzedażą, zarządzaniem zespołem, i wiedzą o technologiach. Umiejętności z tych obszarów często się przenikają. Jeśli wiesz, co zrobić w sytuacji kiedy zbliża się deadline, a zespół napotyka problemy, oraz jak to zakomunikować Klientowi i zorganizować plan naprawczy, to jesteś w domu! 🙂

W zakresie kompetencji miękkich, dla mnie najważniejsza jest empatia, by móc dobrze rozumieć i łączyć interesy wszystkich osób zaangażowanych w projekt. Dużą rolę odgrywa też umiejętność słuchania, ale takiego prawdziwego, żeby usłyszeć nie tylko to, co zostało powiedzianie, ale też to, co kryje się między wierszami. BMowie często muszą łączyć w sobie wiele przeciwieństw – umiejętność stawiania granic i elastyczność, dyplomację i nazywanie rzeczy po imieniu, czy zdolność prowadzenia formalnych spotkań i zręczność w rozładowywaniu napiętej atmosfery.

Od ilu lat pracujesz w Polcode? 

W Polcode jestem od prawie dwóch i pół roku. 

A jak wyglądała Twoja droga od początku kariery zawodowej do teraz?

Swoje pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywałam jako lektor języka angielskiego, z epizodem nauczyciela akademickiego. Po czasie zajęłam się sprzedażą i koordynacją działania lokalnego oddziału szkoły językowej, w której byłam zatrudniona. Bardzo lubiłam kontakt z moimi uczniami, ale po kilku latach, kiedy już nieco spowszedniało mi uczenie właściwie tego samego materiału (niestety, język – a już na pewno gramatyka – nie ewoluuje tak szybko), podjęłam decyzję o skoku na głęboką wodę i sprawdzeniu czy humanista odnajdzie się w świecie nauk ścisłych. Początkowo zostałam Business Development Associate, odpowiedzialnym głównie za sprzedaż, a później Business Managerem w Polcode, gdzie różnorodność zadań dała mi szansę na wykorzystania szerszego wachlarza moich zasobów. 

Jak pracuje się kobiecie w software house?

Myślę, że dokładnie tak samo jak mężczyznom. Zdecydowanie widzę IT jako bardzo inkluzywną branżę –  płeć nie gra tu roli. W mojej głowie słowo “developer” oznacza osobę zajmującą się programowaniem, a nie tylko mężczyznę zajmującego się budowaniem softwaru. Stanowiska w innych działach firm IT również nigdy nie kojarzyły mi się z podziałem na typowo kobiece lub męskie role. 

Wiążesz z branżą IT całą swoją przyszłość zawodową? Zdecydowałaś już o ścieżce swojej kariery czy nadal jesteś na etapie poszukiwania?

To trudne pytanie, bo wychodzę z założenia, że niewiele rzeczy w życiu jest dane nam na stałe. Metaforycznie rzecz ujmując, branża IT jest trochę jak meandrująca rzeka – nie stoi w miejscu, pozwala ciągle iść naprzód, ale jeśli masz ochotę, zawsze znajdzie się jakieś rozlewisko, gdzie możesz zatrzymać się na krótszą lub dłuższą chwilę. Ja daję się ponieść tej rzece, sprawdzam wodę w różnych jej odcinkach, weryfikując nadal, gdzie będzie mi najlepiej. 

Praca w męskim środowisku to dla Ciebie zachęta? Może potraktowałaś to jak wyzwanie? 

Nigdy nie zakładałam, że będę pracować w męskim środowisku – wbrew powszechnym przekonaniom – pierwiastek kobiecy, choć według statystyk mniej liczny, jest równie silny, co męski. Gdyby stosować ten klucz, wychodziłoby na to, że przeszłam z bardzo sfeminizowanego środowiska szkolnego do zmaskulinizowanego świata kodu, a ja naprawdę nie odczuwam znaczącej różnicy. Wyzwania widziałam przede wszystkim w możliwości zdobycia nowej wiedzy, umiejętności i doświadczeń. 

Jeśli nie z telefonem w ręku, pochłoniętą pracą, gdzie możemy Cię znaleźć?

W ostatnich czasach, pewnie jak większość z nas, zdecydowanie w domu. To, co najbardziej mnie fascynuje to człowiek jako całość – jego fizyczność i psychika. W związku z tym, czytam książki – od tych związanych z anatomią ludzkiego ciała, przez książki o profilowaniu seryjnych morderców, po publikacje psychologiczne i te związane z językiem jako narzędziem do wyrażania tego, co siedzi nam w środku. Mam przekonanie, że wyłącznie holistyczne podejście pozwoli mi lepiej rozumieć innych i siebie. 

No to teraz chyba najtrudniejsze pytanie… co, każdego dnia, nakręca Cię do działania?

Satysfakcja, którą czuję, kiedy uda mi się komuś pomóc, rozwiązać problem. Jego skala nie jest dla mnie istotna – to, co się liczy, to świadomość tego, że dzięki mojemu wsparciu komuś będzie trochę łatwiej uporać się z czymś, co stanowiło chwilę wcześniej wyzwanie. 

Co doradzisz młodym kobietom, które nie wiedzą, jak rozpocząć swoją przygodę z IT?

Przede wszystkim, nie bójcie się IT. Choć wokół tej branży narosło wiele stereotypów, większość z nich można włożyć między bajki. Pamiętajcie o tym, że wartość pracownika mierzy się jego wiedzą, kompetencjami i zaangażowaniem, a nie płcią. Nie łączcie IT wyłącznie z kodowaniem, nawet jeśli czujecie, że to nie dla Was, ale nie chcecie odpuszczać szansy na obserwowanie w jaki sposób zmienia się świat technologii. Jest wiele innych obszarów – UI/UX, quality assurance, project management, human resources, finanse, w których będziecie mogły się realizować – zarówno w zakresie kompetencji miękkich i technicznych. 

Dziękujemy za rozmowę i poświęcony czas. Wszystkiego dobrego! 🙂 

On-demand webinar: Moving Forward From Legacy Systems

We’ll walk you through how to think about an upgrade, refactor, or migration project to your codebase. By the end of this webinar, you’ll have a step-by-step plan to move away from the legacy system.

Watch recording
moving forward from legacy systems - webinar

Latest blog posts

See more

Ready to talk about your project?

1.

Tell us more

Fill out a quick form describing your needs. You can always add details later on and we’ll reply within a day!

2.

Strategic Planning

We go through recommended tools, technologies and frameworks that best fit the challenges you face.

3.

Workshop Kickoff

Once we arrange the formalities, you can meet your Polcode team members and we’ll begin developing your next project.