Q&A dla QA

Q&A dla QA

Polcode Team
3 minutes read

Często zdarza się, że testowanie jest mylnie utożsamiane z debugowaniem. Tak naprawdę debugowanie zaczyna się wtedy, gdy kończy się testowanie. Nasz Software QA Tester - Mateusz Raczkowski opowiada czym zajmuje się tester, jakie cechy musi posiadać i wyjaśnia co zrobić, by dołączyć do Teamu QA w Polcode.

Kto może zostać testerem? Jakie cechy musi posiadać dobry tester? 

Tak naprawdę trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jednym testowanie przychodzi łatwiej, a innym trudniej. Zdecydowanie prościej będą miały osoby, które do tej pory miały styczność z tworzeniem oprogramowania lub pracowały na innych stanowiskach związanych z IT, jak np. support. Jednak dla osób kompletnie “zielonych” jest coraz więcej dróg zdobywania wiedzy. Od blogów, poprzez filmy na YouTube, po kursy organizowane przez różnego rodzaju szkoły. Przed rozpoczęciem przygody z nauką testowania warto sprawdzić, czy posiadamy cechy, które ułatwią nam pracę w przyszłości. Moim zdaniem najważniejsze z nich to:

  • analityczne myślenie, 
  • swobodna komunikacja, 
  • kreatywność, 
  • cierpliwość, 
  • zwracanie uwagi na szczegóły oraz 
  • dobra organizacja pracy. 

Analityczne myślenie przyda się do wyłapywania ukrytych błędów powiązanych z innymi funkcjonalnościami. Swobodna komunikacja jest bardzo przydatna do rozmów z innymi członkami zespołu. Trzeba wiedzieć, jak delikatnie powiedzieć programiście, że zaimplementowana przez niego funkcjonalność… nie działa w pełni prawidłowo 🙂 Kreatywność przydaje się przy tworzeniu przypadków testowych. Będąc testerem staramy się przewidzieć zachowanie różnych użytkowników, a nie ma osób bardziej pomysłowych niż Klient końcowy 🙂 Cierpliwość na pewno przyda się przy ponownym testowaniu zgłoszonych wcześniej bugów. Często jest tak, że musimy tę samą funkcjonalność przetestować dziesiątki razy.

Czy można być testerem bez umiejętności programowania?

Można. Praca testera manualnego nie wymaga znajomości programowania. Na początku przygody z testowaniem prawdopodobnie będziemy dostawali zadania typowo manualne. Z czasem, będziemy coraz częściej spotykali się z obszarami wymagającymi pewnej wiedzy z zakresu programowania, zaczynając od prostych zapytań do bazy danych, kończąc na testach automatycznych. Jednak jest to uzależnione od chęci naszego rozwoju. Należy pamiętać, że automatyzacja staje się codziennością, więc może warto pomyśleć o nauce jednego z języków programowania…?

Czy praca testera otwiera drogę do innych zawodów w branży IT?

Zaczynając pracę jako tester, możemy obrać wiele różnych dróg. Praca w zespole pomaga lepiej zrozumieć specyfikę danego stanowiska. Znam osoby, które wybrały techniczną ścieżkę, a teraz pracują jako testerzy automatyzujący lub programiści. Jest też druga grupa osób, którzy wybierają mniej techniczną drogę i zostają np. Project Managerami lub Product Ownerami. Oczywiście są też tacy, którzy latami zajmują się tylko testami manualnymi. Jestem pewien, że każdy, po pewnym czasie pracy jako tester, wykształci się taka droga i nie będzie miał problemów z tym, żeby potencjalnie zmienić stanowisko na takie, które mu się najbardziej podoba! Bywają też przypadki, że Project Managerowie czy programiści zostają testerami. To pokazuje, że branża IT jest otwarta na tego typu zmiany. Nie bój się więc zaryzykować i dołącz do naszego działu QA! 

Jakie możliwości rozwoju ma tester w Polcode?

W Polcode tworzymy oprogramowanie dla Klientów z całego świata, więc i wymagania są bardzo różne. Można zdobyć wiedzę na temat praktycznie każdego rodzaju testów – funkcjonalnych czy niefunkcjonalnych. Coraz częściej wprowadzamy do projektów testy automatyczne. Dodatkowo, każdy z pracowników ma budżet szkoleniowy, który może przeznaczyć na swój własny rozwój. Jest to bardzo wartościowe, ponieważ na szkoleniach można uczyć się od osób z większym doświadczeniem. Poza tym, w Polcode pracuje ponad 130 specjalistów z różnych dziedzin, którzy naprawdę chętnie dzielą się swoją wiedzą z innymi pracownikami.

Co według Ciebie jest największą zaletą pracy na tym stanowisku? 

Największą zaletą jest ogromna satysfakcja –  z ukończonego projektu, zadowolonego Klienta i nowej aplikacji na rynku. To bardzo miłe uczucie, gdy widzimy, że setki czy tysiące osób korzystają z rozwiązania, przy którego tworzeniu pracowaliśmy. 

Skąd pomysł na pracę w tym zawodzie? 

Odkąd pamiętam interesowałem się szeroko pojętą dziedziną technologii i do tej pory staram się być na czasie z nowinkami. Gdy mam w ręku jakiś nowy sprzęt czy ciekawą aplikację, od razu chce opanować jak najwięcej funkcji danego rozwiązania. Wiem, że to trochę denerwuje moich bliskich (z tego miejsca pozdrawiam moją dziewczynę! 🙂 ), bo potrafię spędzić kilka dni na testowaniu i poznawaniu nowych funkcjonalności. Dokładnie na tym polega praca testera! Gdy tylko dowiedziałem się o tym zawodzie, postanowiłem spróbować. Myślę, że wiele osób, które nie korzystają na co dzień z komputera, boi się nowych technologii. Z czego to wynika? Często zdarza się, że dana aplikacja nie jest przyjazna użytkownikowi lub nie działa prawidłowo, a to zniechęca odbiorców. Chciałbym, żeby to się zmieniło! W swojej pracy mogę pomagać w tworzeniu najbardziej intuicyjnych i poprawnie działających rozwiązań. Mam nadzieję, że rozwój działów QA we wszystkich firmach spowoduje, że nawet osoby niechętnie korzystające z technologii otworzą się na nią, bo ona naprawdę bardzo ułatwia życie.

A co poza testowaniem? Gdzie możemy Cię znaleźć? 🙂

Po pracy lubię się odstresować, zresetować i wyciszyć. Bardzo pomaga mi w tym spacer po lesie lub przejażdżka na rolkach, gdzieś poza miastem.

Dziękujemy za rozmowę! 

On-demand webinar: Moving Forward From Legacy Systems

We’ll walk you through how to think about an upgrade, refactor, or migration project to your codebase. By the end of this webinar, you’ll have a step-by-step plan to move away from the legacy system.

Watch recording
moving forward from legacy systems - webinar

Latest blog posts

See more

Ready to talk about your project?

1.

Tell us more

Fill out a quick form describing your needs. You can always add details later on and we’ll reply within a day!

2.

Strategic Planning

We go through recommended tools, technologies and frameworks that best fit the challenges you face.

3.

Workshop Kickoff

Once we arrange the formalities, you can meet your Polcode team members and we’ll begin developing your next project.