Lutnictwo czy IT

Co było pierwsze – lutnictwo czy IT? Wywiad z Maciejem Zakrzewskim, Senior Full Stack Developerem w Polcode

Polcode Team
2 minutes read

Jak programista stał się lutnikiem? Czy każdego lutnika pasjonuje muzyka? I co wspólnego ma ten zawód z IT? Zachęcamy do lektury wywiadu z Maciejem Zakrzewskim.

Cześć! Trzeba przyznać, że lutnik to mało popularny fach. Mógłbyś opisać na czym polega Twoja pasja?

To produkt finalny bycia amatorskim gitarzystą i majsterkowiczem 🙂 W moim przypadku polega to na ogólnych operacjach na gitarach. Zajmuję się m.in. wyrównywaniem progów (nie ma ważniejszej rzeczy niż idealna podstrunnica!), wykończeniem (retusz, lakierowanie), regulacją (akcja, gryf, siodełko) i elektroniką.

To, co miałem naprawić, już naprawiłem (śmiech). Aktualnie jestem na etapie budowania korpusów do gitar. Pracuję nad korpusem kompatybilnym z gryfem Ibanez RG 8. Na swoją kolej czeka zbudowanie kopii tego gryfu, a w międzyczasie odrestaurowanie starej gitary akustycznej (Defil, jeszcze z czasów PRL, ze skrzywionym gryfem i bez mostka) odziedziczonej po moim dziadku 🙂

Czy takie hobby jest czasochłonne?

I to jak! Skomplikowane projekty wymagają czasu, motywacji i cierpliwości. Niestety zdarza się, że, akurat brakuje mi jednej z niezbędnych części, dlatego projekty już w połowie zrealizowane muszą poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Co musi charakteryzować dobrego lutnika? Czy każdy może nim zostać?

Każdy, kto chce i lubi pracować z drewnem i nie obawia się frezarki! 🙂 

Lutnik=muzyk? Czy grasz na jakimś instrumencie? Interesujesz się muzyką?

Tak, jak programista musi wiedzieć jak obsłużyć swój komputer, tak i lutnik musi umieć grać na instrumencie, nad którym pracuje! W końcu jakoś trzeba przetestować swoje zmiany. Jeśli chodzi o mnie – gram na gitarze elektrycznej, głównie 7– i 8–strunowej. Zawsze lubiłem to brzmienie nisko nastrojonej gitary – a tu mam połączenie standardowej gitary, barytonowej, a nawet basowej.

Muzyką samą w sobie się nie interesuję. Słucham tego, na co akurat mam ochotę (przed chwilą w słuchawkach leciał Born Of Osiris, a wczoraj The Midnight, czyli od prog metalu do synthwave).

W lutnictwie jakich instrumentów się specjalizujesz? 

Głównie gitar elektrycznych, czyli takich, na których sam gram. Zdarzało mi się robić większe, ryzykowne operacje na moich gitarach (akustycznej i basowej), ale tylko dlatego, że rzadko na nich gram, i w razie gdyby coś poszło nie tak, nie byłoby mi ich szkoda (śmiech).

Czy lutnictwo i IT mają cechy wspólne?

Na pewno w obydwu przypadkach ważna jest dokładność, zadaniowość i cierpliwość. Poza tym, nie mają cech wspólnych. Dla mnie to ogromny plus – bardzo lubię swoją pracę, ale z doświadczenia wiem, że programowanie dla siebie, po godzinach, mogłoby zaburzyć work–life balance. 

W takim razie skąd wziął się pomysł na pracę w software house? 

Odkąd pamiętam, chciałem być programistą. Dlatego też praca w software house to dla mnie oczywisty wybór. Nie widzę siebie w innym zawodzie. 

Co było pierwsze: IT czy lutnictwo? 🙂

Zdecydowanie IT. Komputerami i programowaniem interesuję się od dziecka, a na gitarze zacząłem grać trochę później. Lutnictwem zająłem się, gdy pracowałem już w branży IT i musiałem znaleźć sobie nowe hobby, ponieważ to stare stało się pracą 🙂

Czy Twoja pasja pomaga Ci w pracy z Klientem? 

W pewnym sensie tak, w wolnych chwilach pozwala mi odejść od komputera, zapomnieć o projekcie, nad którym pracuję, a więc nabrać nowej perspektywy! 🙂

To pomaga w pracy, może nie z Klientem, ale na pewno dla Klienta.

Dziękujemy za rozmowę! 

On-demand webinar: Moving Forward From Legacy Systems

We’ll walk you through how to think about an upgrade, refactor, or migration project to your codebase. By the end of this webinar, you’ll have a step-by-step plan to move away from the legacy system.

Watch recording
moving forward from legacy systems - webinar

Latest blog posts

See more

Ready to talk about your project?

1.

Tell us more

Fill out a quick form describing your needs. You can always add details later on and we’ll reply within a day!

2.

Strategic Planning

We go through recommended tools, technologies and frameworks that best fit the challenges you face.

3.

Workshop Kickoff

Once we arrange the formalities, you can meet your Polcode team members and we’ll begin developing your next project.