5 złotych rad od Senior Backend Developera

5 złotych rad od Senior Backend Developera

Polcode Team
2 minutes read

Z własnego doświadczenia znasz tekst “keep calm and keep coding”? Zastanawiasz się jak kodować i nie zwariować? Złote rady dla każdego programisty ma Michał Marzec, nasz Senior Backend Developer.

1. Zdobywaj ciekawe doświadczenia

W Polcode jestem Senior Backend Developerem, ale obecnie działam na wielu płaszczyznach. Lubię swoją pracę określać mianem Full Stack Developera, ponieważ dbam o backend (RoR), implementuję front (React) oraz utrzymuję infrastrukturę (AWS) dla jednego z naszych klientów. Pływam jak ryba (kaczka ;)) w wodzie w środowisku startupowym, obserwując i aktywnie uczestnicząc w procesie przemiany klienta w biznes #enterprise. 

2. Rób to co lubisz

Jeszcze 6-7 lat temu pracowałem jako handlowiec w branży teletechnicznej, marząc o zbudowaniu systemu do zarządzania danymi klientów. Podstawy programowania miałem wtedy już w małym palcu. Do kodowania ciągnęło mnie odkąd dostałem swój pierwszy komputer – raz był to projekt na fizykę napisany we Flashu, kolejnym razem wolontariat w radio, gdzie budowałem proste ankiety w Rails, czy późniejsza praca magisterska napisana w Rails. Oczywiście z budowania CRM nic nie wyszło, ale wizja lepszych zarobków połączonych z robieniem czegoś, co sprawia mi przyjemność była zachęcająca. To popchnęło mnie do inwestowania czasu po pracy i weekendami (a nawet w nocy) w rozwijanie się i pomaganie w rozbudowie jednego ze startupów. Wtedy poczułem, że pomimo 27 lat warto zrobić zwrot i zacząć karierę od nowa w bardziej dynamicznej branży. Tak trafiłem do Polcode jakieś 6 lat temu (trudno zliczyć!) 🙂

3. Rób jak najwięcej, popełniaj błędy i ucz się na nich

Początki to nauka, nauka i jeszcze raz nauka. Okazało się, że to czego zdążyłem się nauczyć hobbystycznie to tylko wierzchołek góry lodowej. Przez pierwsze kilka lat w Polcode uczestniczyłem w wielu ciekawych projektach. Od aplikacji do zarządzania listą obecności w szkole, przez ogromny sklep z książkami, portal z ofertami pracy, portal do sponsorowania wycieczek, aplikację wspomagającą sprzedaż praw telewizyjnych, po aplikacje wspierające zbieranie danych dotyczących nieruchomości, czy też edytor dokumentów. Klienci z różnych zakątków świata: Europa, USA, Australia czy Kenia. W każdym projekcie poznaję nowe technologie, różne infrastruktury i innych programistów wraz z ich nawykami. To chyba największa zaleta pracy w software house – możliwość poznawania wielu kultur i sposobów na rozwiązywanie podobnych problemów.

4. Próbuj różnych rzeczy

W międzyczasie miałem również możliwość rozwijania się oraz próbowania swoich sił na różnych płaszczyznach. Pisanie artykułów czy też wystąpienia publiczne nie są czymś w czym czuje się dobrze. Jednak okazało się, że całkiem nieźle idzie mi prowadzenie rozmów rekrutacyjnych, dlatego chętnie wspomagam nasz dział HR jako technical advisor.

5. Pamiętaj o work-life balance

Staram się zachować równowagę między pracą, a życiem prywatnym – uważam, że to ważne. Powinienem tutaj napisać jakie są moje dalsze plany zawodowe i jakie umiejętności chcę rozwijać, ale tego nie wiem… Ostatni rok był dość intensywny, dlatego pewnie na chwilę zwolnię, zrobię refactoring, poprawię pokrycie testami, napiszę kilka feature’ów, popracuję nad sylwetką i skupię się na rodzinie. 

A później na pewno nadgonię to co się zmieniło w świecie IT 🙂

On-demand webinar: Moving Forward From Legacy Systems

We’ll walk you through how to think about an upgrade, refactor, or migration project to your codebase. By the end of this webinar, you’ll have a step-by-step plan to move away from the legacy system.

Watch recording
moving forward from legacy systems - webinar

Latest blog posts

See more

Ready to talk about your project?

1.

Tell us more

Fill out a quick form describing your needs. You can always add details later on and we’ll reply within a day!

2.

Strategic Planning

We go through recommended tools, technologies and frameworks that best fit the challenges you face.

3.

Workshop Kickoff

Once we arrange the formalities, you can meet your Polcode team members and we’ll begin developing your next project.