UX Designer

UX Designer – zawód, w którym nie ma miejsca na nudę

Polcode Team
3 minutes read

Stanowisko UX Designera to połączenie wielu dziedzin i umiejętności. Zastanawiacie się, czym konkretnie się zajmuje, co to jest user experience design i jak wygląda jego audyt? Tajniki swojej pracy przybliża nam Kamila Winnicka, UX Designer w Polcode.

Cześć Kamila! Pracujesz u nas stosunkowo niedługo, jak Ci się podoba w Polcode? Jak opisałabyś swoje codzienne zawodowe obowiązki?

Kamila: W Polcode najbardziej podoba mi się swobodna atmosfera, która panuje tu od samego początku. Dołączyłam do zespołu już w momencie, kiedy cała firma pracowała w 100% zdalnie, także mój onboarding również przebiegał w ten sposób. Mimo to, od początku czułam się zaopiekowana i bardzo szybko stałam się częścią teamu. Natomiast jeśli chodzi o moje obowiązki – to są to przeróżne zadania związane z projektowaniem użyteczności. To, za co bardzo cenię UX to wieloaspektowość. Zawiera w sobie projektowanie interfejsów, budowanie logicznej architektury informacji, decydowanie o interakcjach użytkownik–rozwiązanie, a także spotkania z Klientami.

Co sprawiło, że postanowiłaś zostać UX Designerem? Czy trzeba mieć jakieś predyspozycje do pracy w tym zawodzie? Jakie są jej największe plusy? 

K: Tak jak już wspomniałam, UX Design to praca wieloaspektowa i za to ją uwielbiam! 🙂 Pozwala mi rozwijać się na różnych płaszczyznach, między innymi: researchu, designu interfejsów czy psychologii kognitywnej. W UX istotne są: szybkie uczenie się, odpowiedni poziom inteligencji emocjonalnej, zdolności analityczne i umiejętność szybkiej adaptacji. To, co uważam za niezwykle istotną cechę tego zawodu to kreatywność – tu nie można się nudzić!  

UI i UX to często mylone pojęcia. W praktyce jednak to zupełnie odmienne dziedziny.

K: Wynika to pewnie z częstego łączenia zadań UX i UI Designerów. Przeglądając oferty pracy można zauważyć, że firmy, które szukają UX Designera, potrzebują tak naprawdę osoby potrafiącej zaprojektować produkt od A do Z. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej: 

  • User Experience Design to projektowanie użyteczności, doświadczeń użytkownika i procesu, jaki musi on przejść korzystając z produktu. 
  • Rolą User Interface Designera jest wybieranie środków, które sprawią, że to, co widzi użytkownik jest atrakcyjne i intuicyjne. Budowę produktu digital można porównać do budowy produktu fizycznego. 

Podsumowując UX Design to mechanizm działania, a UI Design to forma i elementy decydujące o wyglądzie produktu.

Co to znaczy, że strona ma być użyteczna? Na co zwrócić uwagę projektując serwis web?

K: Użyteczność strony sprowadza się do zapewnienia satysfakcji użytkownikowi, która z kolei wynika z poczucia sprawczości. Użytkownik w sposób intuicyjny będzie potrafił poruszać się po danej stronie i będzie rozumiał, w jaki sposób wykonać dowolną akcję. 

Projektując serwis web na samym początku należy zrozumieć użytkownika i określić personę. Następnym istotnym etapem jest projektowanie architektury informacji. Tu zdradzę swoją tajemnicę 🙂 – na przemyślenie struktury i nawigacji staram się zawsze poświęcić trochę więcej czasu, dzięki czemu wielokrotnie udaje mi się oddać projekt bez konieczności wprowadzania większych poprawek.

Jak dobry UX przekłada się na skuteczność witryny internetowej? Jak wygląda projektowanie poprawnej ścieżki konwersji na stronach internetowych i na co zwrócić uwagę przy jej optymalizacji? 

K: Skuteczność strony lub aplikacji można analizować wielorako. Dla e–commerce wskaźnikiem będzie np. wysoki procent zakończonych zakupów, a dla community websites będzie to liczba nowych użytkowników. W każdym przypadku trzeba pamiętać o paru ważnych zasadach:

  • poznaj użytkownika i jego potrzeby, 
  • stwórz mapę strony, 
  • zaprojektuj dobre Call to Action, czyli elementy skłaniające do podjęcia działania, 
  • stwórz intuicyjną nawigację, pozwalającą użytkownikowi zorientować się, w jakim miejscu na stronie obecnie się znajduje, 
  • ułatw kontakt, zadawanie pytań i interakcje. 

Jaki jest cel audytu UX i dlaczego warto go wykonać? 

K: Audyt UX to badanie eksperckie UX Designera, czyli analiza każdego aspektu strony/aplikacji z wykorzystaniem sprawdzonych metod. Niebywale popularne są listy analizy heurystycznej (listy zagadnień analizowane kolejno, jedna po drugiej). Wynikiem tej analizy jest zidentyfikowanie potencjalnych problemów, z którymi może spotkać się użytkownik. 

Audyt UX pozwala w szybki i stosunkowo tani sposób znaleźć elementy strony internetowej lub aplikacji, które warto poprawić i ulepszyć.

Jakie narzędzia służą do badania użyteczności stron internetowych? Czy są jakieś, które szczególnie polecasz/z których korzystasz?

K: Gdy musimy sprawdzić wpływ decyzji na skuteczność i konwersję z pomocą przybywa analityka 🙂 Zbieranie i analizowanie danych może zwielokrotnić wyniki naszego rozwiązania digital. Ciągle pojawiają się nowe narzędzia do analizy użyteczności, ale wskazałabym na Google Analytics jako #musthave w tego typu badaniach.

Czy przychodzą Ci na myśl przykłady najczęściej spotykanych błędów, związanych z UX w serwisach internetowych? 

K: Najpoważniejsza jest nieprzemyślana architektura informacji. Może nie jest to najczęstszy błąd, ale mający poważne konsekwencje. Na etap budowania rozwiązania digital powinno się poświęcić więcej czasu. Jeżeli struktura treści, powiązane grupowanie informacji i nawigacja nie zostały dobrze przemyślane, użytkownik będzie miał problem z odszukaniem informacji, zajmie mu to zbyt dużo czasu, a w efekcie, sfrustrowany po prostu porzuci stronę.

I na koniec plany! Jakie UXowe trendy przewidujesz na ten rok? 

K: Remote working 🙂 A tak na poważnie, widzę, że w 2021 roku prężnie rozwija się UX Writing. Charakter produktu można diametralnie zmienić tekstem. Wyzwaniem często staje się jednoczesne zapewnienie inkluzywności i oryginalności marki.

Dziękujemy za rozmowę!

On-demand webinar: Moving Forward From Legacy Systems

We’ll walk you through how to think about an upgrade, refactor, or migration project to your codebase. By the end of this webinar, you’ll have a step-by-step plan to move away from the legacy system.

Watch recording
moving forward from legacy systems - webinar

Latest blog posts

See more

Ready to talk about your project?

1.

Tell us more

Fill out a quick form describing your needs. You can always add details later on and we’ll reply within a day!

2.

Strategic Planning

We go through recommended tools, technologies and frameworks that best fit the challenges you face.

3.

Workshop Kickoff

Once we arrange the formalities, you can meet your Polcode team members and we’ll begin developing your next project.